Pożyczka a kredyt – jaka jest różnica?

pożyczka a kredyt jaka jest różnica

Nie ma wątpliwości, że produkty finansowe cieszą się coraz większą popularnością. Finansowe wsparcie jest nam potrzebne i to nie tylko ze względu na brak płynności finansowej. Polacy mają po prostu coraz większe potrzeby, a dodatkowe środki pozwalają im je realizować. Nasze społeczeństwo się wzbogaca, mamy coraz więcej oszczędności, te jednak najczęściej nie są wystarczające.

Cieszy zaś fakt, iż posiadamy zdolność kredytową, a banki uznają nam za wiarygodnych klientów. Chcesz uzyskać finansowe wsparcie? Dowiedz się, jakie wybrać, by spłacać je na korzystnych warunkach. Pożyczka a kredyt? Jaka jest różnica i które zobowiązanie wybrać? Kompendium wiedzy prezentujemy poniżej.

Pożyczka a kredyt – z jakiej oferty korzystać?

Na początku warto wyjaśnić zagadnienie „pożyczka a kredyt„. To dwa zobowiązania finansowe, z których można korzystać na dogodnych warunkach. Różnią się nie tyle zasadami współpracy, ile podstawą prawną.

Sam kredyt udzielany może być tylko przez instytucje bankowe, które gwarantują pełne bezpieczeństwo, a ich funkcjonowanie jest nadzorowane. Dzięki temu w umowie nie znajdziemy tzw. kruczków prawnych ani zapisów, które mogłyby być nieopłacalne dla potencjalnego klienta. Zasadą funkcjonowania kredytów jest finansowe wsparcie z należnym oprocentowaniem. To właśnie odsetki są zarobkiem dla banków, bo te przecież działają w celach komercyjnych.

Pożyczka udzielana jest zaś przez instytucje pozabankowe. To między innymi tzw. chwilówki, czyli szybkie pożyczki na niewielkie kwoty, z których może korzystać praktycznie każdy dorosły Polak. Pożyczki udzielane są przez niekontrolowane firmy pożyczkowe, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie zapisy w umowie. Warto przy tym dodać, że o ile jeszcze do niedawna pożyczki pozabankowe nie były udzielane na korzystnych warunkach i bardzo często generowały horrendalne opłaty, tak dzisiaj takie zobowiązania mają zbliżone do kredytów bankowych warunków. Właśnie dlatego zresztą stały się znaczną konkurencją dla produktów oferowanych przez instytucje bankowe.

Pożyczka a kredyt – podobieństwa i różnice

Zarówno w przypadku pożyczki, jak i kredytu chodzi o uzyskanie finansowego wsparcia, zaś różnic w ofertach instytucji bankowych, jak i tych pozabankowych jest wiele.

Opisując zagadnienie „pożyczka a kredyt„, zacznijmy od pożyczek pozabankowych. Te udzielane są zazwyczaj online i wystarczy jedynie wniosek elektroniczny, by klient w 15 minut mógł otrzymać środki. W przypadku tak szybkich pożyczek można uwzględnić jeszcze jedną, istotną zaletę. Pożyczkę otrzymają wszyscy ci, którzy ze względu na brak zdolności kredytowej nie mogą zaciągnąć kredytu w banku. Okazuje się, że firmy pożyczkowe sprawdzają jedynie dane z dowodu osobistego, nie generują natomiast raportów BIK, nie żądają zaświadczenia o zarobkach, nie mają wiedzy w zakresie ewentualnych długów czy sytuacji finansowej potencjalnego klienta. Nie mogą stwierdzić, czy pożyczkobiorca jest wiarygodny i wypłacalny, dlatego udzielane pożyczki opiewają na niskie kwoty i krótki czas spłaty – to średnio do 10 tysięcy złotych i maksymalnie 12 comiesięcznych rat.

Kredyt gotówkowy jest nieco bardziej elastyczny. Może być zawierany na dowolny cel albo z określeniem konkretnego celu, jak kredyt hipoteczny na mieszkanie. Banki oferują takie zobowiązania na znacznie większe wartości, a współpraca może przebiegać w dłuższym czasie, nawet przez kilkadziesiąt lat. Różnica polega też na weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy. Bez względu na rodzaj branego kredytu, za każdym razem sprawdzana jest zdolność kredytowa klienta, która minimalizuje ryzyko kredytowe. Banki generują raporty BIK, analizują historię kredytową, żądają zaświadczenia o zarobkach. W niektórych przypadkach konieczne są dodatkowe zabezpieczenia, jak wkład własny czy ubezpieczenie.

Warto dodać, że nazewnictwo niektórych produktów finansowych może być mylące. Przykładem jest pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Różnice wynikające z tych zobowiązań są znaczne i warto przyjrzeć się im bliżej.

Pożyczka a kredyt w zakresie hipoteki

Mylące może być nazewnictwo niektórych produktów finansowych. Świetnym przykładem jest kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna. Te zobowiązania udzielane są na zupełnie innych zasadach. W przypadku kredytu hipotecznego mowa o finansowym wsparciu, jakie udzielane jest w celu nabycia nieruchomości. Kredyt hipoteczny wymaga wkładu własnego i doskonałej zdolności kredytowej. Ten kredyt udzielany jest tylko przez instytucje bankowe, dzięki nim udaje się nabyć mieszkanie, dom, działkę budowlaną, wszelkie nieruchomości, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Pożyczka hipoteczna to zaś zobowiązanie, którego zaciągnięcie możliwe jest w przypadku, gdy potencjalny klient posiada już własną nieruchomość i chce dać ją w zastaw jako zabezpieczenie pożyczki. Udzielane są środki pieniężne, a hipoteka minimalizuje ryzyko niewypłacalności klienta. To właśnie ona jest głównym czynnikiem, jaki ma znaczenie dla określenia zdolności finansowej pożyczkobiorcy.

KredytyPożyczki

kredyt a pożyczkakredyt a pożyczka różnicekredyt hipoteczny a pożyczka hipotecznapożyczka a kredytpożyczka a kredyt – podobieństwa i różnicepożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *